Blog

Kiedy najlepiej podjąć się montażu instalacji fotowoltaicznej?

fotowoltaika

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać już, że własna instalacja fotowoltaiczna oznacza ogromne oszczędności. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ceny prądu rosną w zastraszająco szybkim tempie. Osoby, które budują swój nowy dom, zazwyczaj decydują się na montaż paneli tuż po wykończeniu dachu, by od razu po wprowadzeniu się móc korzystać z darmowej energii. Kiedy montaż instalacji fotowoltaicznej powinni z kolei zlecić właściciele budynków już istniejących? Czy jest na to jakiś najlepszy okres? Przekonajmy się!

Sezonowa wydajność ogniw

Zanim właściciel domu zdecyduje się na montaż ogniw fotowoltaicznych, powinien dobrze poznać cykl ich pracy. Jak łatwo można się domyślić, panele produkują najwięcej energii wtedy, gdy dzień jest długi i słoneczny – w Polsce jest to okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Ich wydajność spada nieco w lecie, gdy panują upały. Wysokie temperatury zmniejszają sprawność konwersji ogniw. Nadwyżki wyprodukowanej energii prosument (osoba jednocześnie produkująca i konsumująca energię) przesyła do sieci i może odebrać je zimą, gdy instalacja fotowoltaiczna pracuje mniej wydajnie.

Montaż fotowoltaiki

Z powyższych rozważań wynika, że instalację fotowoltaiczną najlepiej zamontować wczesną wiosną. Dzięki temu będzie ona gotowa do pracy wtedy, gdy warunki pogodowe będą dla niej najbardziej sprzyjające. W zasadzie od pierwszych tygodni po montażu właściciel domu będzie mógł cieszyć się eko prądem. Wiosna to też czas, gdy powoli żegnamy się ze śniegiem, a deszcze padają coraz rzadziej, co umożliwia sprawne przeprowadzenie prac montażowych na dachu domu.

Kiedy zabrać się za tę inwestycję?

Aby korzystać z własnej instalacji fotowoltaicznej wiosną, należy podjąć pierwsze kroki w celu zrealizowania inwestycji najpóźniej na początku tego samego roku. O ile sam montaż ogniw trwa zazwyczaj kilka godzin, o tyle formalności zajmują więcej czasu. Po spotkaniu się z pracownikiem firmy oferującej instalacje takiej jak nasza, specjalista musi dokonać odpowiednich obliczeń i dopiero może zaproponować konkretną ofertę dla danego domu. Ogniwa montowane są zazwyczaj maksymalnie do 2 tygodni po podpisaniu umowy. Montaż instalacji trzeba jeszcze zgłosić do zakładu energetycznego, który z kolei ma miesiąc na wymianę licznika u klienta na dwukierunkowy (mierzący ilość pobranej i oddanej do sieci energii elektrycznej).  Reasumując, cały proces może trwać nawet około 2 miesięcy.