Blog

Co wchodzi w skład instalacji klimatyzacyjnej typu VRF?

montaż klimatyzacji

Nazwa VRF to skrót od angielskiego Variable Refrigerant Flow, oznaczającego zmienny przepływ czynnika chłodniczego. Jest ona często zastępowana skrótem VRV (ang: Variable Refrigerant Volume, czyli: zmienny przepływ objętościowy czynnika chłodniczego). Obie nazwy używane są w do określania systemów klimatyzacji,  w których regulacja wydajności urządzeń chłodniczych odbywa się poprzez zmianę strumienia czynnika przepływającego przez parownik. Czym się ona charakteryzuje i jak działa? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Zalety klimatyzacji VRF

Główną zaletą klimatyzacji VRF jest to, że umożliwia ona budowanie rozległych systemów. Do baterii jednostek zewnętrznych można przyłączyć nawet kilkadziesiąt jednostek zewnętrznych, co stało się obecnie standardem w nowoczesnych biurowcach, czy hotelach. Cały układ może być sterowany centralnie. Dzięki zaworom rozprężnym w każdej jednostce wewnętrznej możliwe jest dostosowanie ilości czynnika chłodzącego do zapotrzebowania każdego pomieszczenia. Technologia VRF zapewnia szerokie zakresy pracy agregatów, a także niższe zużycie energii. Dla inwestorów ważne jest też to, ze instalacje można wykonywać etapami – np. najpierw uruchomić część jednostek wewnętrznych, a resztę instalacji za pół roku, bądź rok.

Jak działa klimatyzacja VRF?

Jak już zostało wspomniane, klimatyzacja VRF przypomina budową układy typu split. Wewnątrz pomieszczeń montuje się jednostki wewnętrzne, które współpracują z agregatem wyposażony w sprężarki inwerterowe. To właśnie sprężarki odpowiadają za dostosowanie ilości czynnika do potrzeb instalacji. Od instalacji typu split klimatyzację VRF różni jednak to, jak agregat jest połączony z jednostkami wewnętrznymi. Instalacje VRF korzystają z systemu trójnikowego. Z agregatu wychodzi rura zasilająca i powrotna, ale też trójniki, z których układ rozchodzi się do jednostek wewnętrznych.

Multi zadaniowość klimatyzacji typu VRF

Klimatyzacja VRF dosłownie naszpikowana jest elektroniką. To oznacza, że jest systemem multi zadaniowym. Elektronika umożliwia między innymi zdalne sterowanie przez Internet, sterowanie grupowe, wykrywanie stanów alarmowych czy dokonywanie pomiarów zużycia energii. System jest skomplikowany, lecz szybko i dokładnie reaguje na zmiany warunków atmosferycznych na zewnątrz, jak i potrzeby użytkowników wewnątrz budynku. Instalacje VRF są nieustannie ulepszane przez producentów, można więc liczyć na to, że w przyszłości staną się jeszcze bardziej energooszczędne, wydajne i trwałe.