Blog

Rodzaje filtrów stosowanych w instalacjach wentylacyjnych

filtr powietrza w wentylacji

Coraz intensywniejsze promienie słoneczne oraz coraz wyższe temperatury sprawiają, że wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez wentylacji w domu i biurze. Z tego powodu zainteresowanie instalacjami wentylacyjnymi stale rośnie. W celu zapewnienia optymalnego ich działania cały system należy dopasować do konkretnego lokalu. A przede wszystkim, wyposażyć go w odpowiednie filtry.

Dlaczego warto rozważyć montaż wentylacji?

Instalacja wentylacyjna odpowiada za prawidłowy przepływ powietrza. Czyste powietrze poprawia samopoczucie i pozwala swobodnie oddychać. Ponadto zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, co jest szczególnie ważne dla wszystkich alergików i astmatyków. Prawidłowo zaprojektowana oraz wykonana wentylacja zapewnia skuteczność, wydajność oraz odpowiednią intensywność wymiany powietrza. Aby całość działała bez zarzutu, bardzo istotny jest dobór urządzeń oraz ich prawidłowe rozlokowanie i montaż. Wentylacja musi być też wyposażona w odpowiednie filtry.

Filtry wentylacyjne – rodzaje i zastosowanie

Różne filtry w instalacji wentylacyjnej mają różne zastosowania. Czym się różnią? Filtry kasetowe pracują głównie w prostych systemach wentylacyjnych jako filtry wstępne, przedłużające użytkowanie filtrów wyższej skuteczności. Filtry węglowe stosowane są najczęściej w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ usuwają szkodliwe zanieczyszczenia gazowe i substancje chemiczne.  Filtry typu fan-coil służą zarówno do filtracji wstępnej, jak i pełnią rolę filtra głównego. Filtry tłuszczowe stosowane są najczęściej w wyciągach przemysłowych, zwłaszcza w gastronomii. Filtry kompaktowe wykorzystuje się jako filtry końcowe w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych w przemyśle farmaceutycznym, elektronicznym, optycznym i medycznym. Wysoką skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń charakteryzują się filtry HEPA. Gwarantują one oczyszczanie powietrza z pyłów zawieszonych, pyłków roślin, zarodników pleśni, alergenów roztoczy, kurzu obecnego w powietrzu czy drobnej sierści oraz niektórych bakterii, wirusów, jak i zarodników grzybów.