Blog

Podstawowe różnice między wentylacją i klimatyzacją

klimatyzacja

“Wentylacja” i “klimatyzacja” to pojęcia, które łączy wiele rzeczy, ale i równie sporo dzieli. Obie te instalacje pełnią bardzo ważną rolę w nowoczesnym budownictwie i raczej nie wyobrażamy sobie, aby którejś z nich nie było w takich miejscach jak dworce, stacje metra, lotniska, biurowce czy centra handlowe. Do tego zarówno wentylacja jak i klimatyzacja podnoszą komfort naszego życia także na co dzień, w naszych domach. Warto jednak poznać podstawowe różnice między tymi dwoma instalacjami i dobrze zrozumieć, po co są montowane i jak działają.

Wentylacja – czym jest i dlaczego jej potrzebujemy?

Chyba każdemu z nas, kiedy usłyszy o wentylacji, na myśl przychodzi świeże powietrze. I słusznie, bo w ogólnym założeniu wentylacja ma służyć właśnie temu, aby w pomieszczeniach, w których się znajdujemy, powietrze było świeże. Głównym zadaniem wentylacji jest przede wszystkim odprowadzanie zanieczyszczeń, nadmiaru wilgoci oraz nieładnych zapachów z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Innymi słowy sprawna wentylacja powoduje wymianę powietrza. Brak wentylacji albo jej niewłaściwie działanie spowodowane na przykład zatkaniem przewodów wentylacyjnych bardzo szybko doprowadzi do znacznego pogorszenia naszego komfortu oraz samopoczucia. W ekstremalnie skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do problemów ze zdrowiem mieszkańców i użytkowników obiektu, który nie jest poprawnie wentylowany. W warunkach domowych brak wentylacji może doprowadzić także do zawilgocenia ścian i powstawania pleśni. Jednak sprawna wentylacja lub raczej jej brak szczególnie odczuwalny jest w pomieszczeniach szczelnie zamkniętych lub takich z ograniczonym dostępem powietrza, na przykład wspomnianych już podziemnych stacjach metra albo wręcz w różnego rodzaju kopalniach.

Jeśli chodzi o rodzaje wentylacji to wyróżniamy je dwa: grawitacyjna oraz mechaniczna. Wentylacja grawitacyjna opiera się w zasadzie na naturalnej różnicy ciśnień w pomieszczeniu oraz w środowisku zewnętrznym. Natomiast wentylacja mechaniczna wymusza przepływ powietrza za pomocą wentylatorów. Ten rodzaj wentylacji stosowany jest przede wszystkim we wszelkich obiektach, do których powietrze jest dostarczane z zewnątrz, takich jak biurowce, centra handlowe czy inne budynki użyteczności publicznej.

Klimatyzacja – jak działa i czym się charakteryzuje?

Wiemy już czym jest wentylacja. Pora teraz przyjrzeć się jej koleżance, czyli klimatyzacji. Obie instalacje są podobne, obie bowiem dotyczą powietrza, jakie znajduje się w pomieszczeniach. Jednak klimatyzacja, w odróżnieniu od wentylacji, nie przyczynia się do wymiany powietrza w pomieszczeniu, jednak zdecydowanie ma wpływ na jego parametry. Co to konkretniej oznacza? Po pierwsze to, że klimatyzacja, chociaż wymusza ruch powietrza, to jego cyrkulacja zachodzi w ramach jednego pomieszczenia. Po drugie, klimatyzacja może ogrzewać lub schładzać powietrze wpływając tym samym na jego wilgotność. Sama zasada działania klimatyzacji jest również diametralnie różna od działania wentylacji. Główne elementy, z których składa się klimatyzator, to dwie jednostki – jedna umieszczona jest wewnątrz pomieszczenia, druga natomiast na zewnątrz. Jednostki te połączone są ze sobą za pomocą specjalnych przewodów, w których krąży czynnik chłodzący. W jednostce zamontowanej w budynku czynnik chłodzący odbiera ciepło z pomieszczenia i usuwa je przez jednostkę zamontowaną na zewnątrz. Następnie czynnik wraca już odpowiednio schłodzony, aby ponownie ogrzać się i odprowadzić kolejną część energii cieplnej. W ten sposób temperatura wewnątrz pomieszczenia spada, tworząc przyjemny chłód w gorące dni. Klimatyzacja jest też idealnym rozwiązaniem dla alergików. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, klimatyzatory mogą nie tylko schładzać powietrze, ale też oczyszczać je z pyłów, dymu, bakterii i grzybów, a nawet sierści i nieprzyjemnych zapachów. Jednak głównym zadaniem klimatyzacji jest stworzenie w pomieszczeniu idealnych warunków do pracy czy wypoczynku poprzez zwiększenie lub zmniejszenie temperatury powietrza. Jednak w odróżnieniu od wentylacji nie jest ona obowiązkowym elementem budynku, a raczej ciekawą opcją.