Blog

Jakie rodzaje pomp ciepła są dostępne na rynku?

Pompa ciepła

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Zdecydowanie za jedną z ich najistotniejszych cech należy uznać, że nie ma konieczności ich częstego obsługiwania. Jednak dodatkowo w ostatnich latach ich ceny stały się znacznie bardziej korzystne, co sprawiło że większa ilość inwestorów decyduje się właśnie na takie rozwiązanie zamiast standardowego kotła.

Pompy ciepła jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje się do uzyskania ciepła. Jednak ich działanie jest dość specyficzne, gdyż same go nie wytwarzają. Urządzenia te dają nam możliwość pobrania ciepła  z naszego otoczenia – z wody, ziemi czy powietrza. W kolejnym kroku ich działanie polega na zmianie tego pozyskanego ciepła na takie, które można z powodzeniem wykorzystać w budynku.

Pompy ciepła – jakie wyróżniamy ich rodzaje?

 Z pewnością pompa ciepła nie stanowi urządzenia, które w sposób bezpośredni zastępuje kocioł. Ona jest elementem całego systemu, którego jest środkową, centralną częścią. System ten złożony jest z dolnego źródła, z którego pobierane jest ciepło. Następnie jest sama pompa oraz źródło górne, czyli instalacja cieplna jaką wykorzystamy w pomieszczeniach. Jeśli chodzi o same rodzaje pomp ciepła to są one zależne od tego, skąd dokładnie pobieramy ciepło. W związku z tym wyróżniamy: pompy gruntowe, pompy wodne oraz powietrzne pompy ciepła. Ich budowa również zależna jest od tego skąd czerpane jest ciepło, gdyż powinna być we właściwy sposób dopasowana do samego źródła dla jak najlepszej efektywności działania.

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Z pewnością tak. Jest to po pierwsze rozwiązanie ekologiczne, ale ponadto wyróżniające się dużą wydajnością. Wiele osób uznaje pompę ciepła za kosztowne rozwiązanie. Jednak okazuje się, że po podliczeniu wszystkiego nie jest ona aż tak droga, a jej montaż może okazać się wysoce korzystny i stosunkowo szybko się zwrócić jeśli zdecydujemy się w ten sposób ogrzewać nasz budynek. Jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych, a przy tym dobrze poznanych rozwiązań, więc z pewnością warto je rozważyć.