Blog

Wentylacja mechaniczna kontra grawitacyjna – w co lepiej się zaopatrzyć?

wentylacja

Wentylacja grawitacyjna jest to najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza w budynkach, polegający na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych odprowadzających ciepłe powietrze z górnych partii pomieszczeń na zewnątrz. Natomiast wentylacja mechaniczna jest bardziej zaawansowaną wymianą zużytego powietrza w pomieszczeniach.

Jak poprawić wentylację w domu?

Wentylacja jest jedną z podstawowych instalacji każdego budynku. Ma decydujący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiada za wymianę powietrza oraz za odprowadzenie zapachów z kanalizacji, która powinna odbywać się ciągle i samoistnie, bo tylko wtedy będzie skuteczna. W innym przypadku mogą pojawić się problemy ze zdrowiem, zawilgoceniem i zaparowanymi powierzchniami szklanymi. Musi być przede wszystkim sprawna, ale też odpowiednio dobrana, by spełniała swoją funkcję. Warto zasięgnąć rady fachowców z firmy Elektroklim, którzy zajmują się zarówno projektowaniem, jak i montażem. Podpowiedzą jakie urządzenia sprawdzą się w naszym budynku. Źle dobrana wentylacja nie spełni swojego zadania, więc przed zakupem powinniśmy dobrze przemyśleć, w jakie urządzenia zainwestować pieniądze.  

Wentylacja mechaniczna kontra grawitacyjna — w co lepiej się zaopatrzyć?

Wentylacja grawitacyjna to prostym systemem, w którym wymiana powietrza we wnętrzach budynku odbywa się na skutek jego naturalnego ruchu. Kiedy w domu jest wyższa temperatura niż na zewnątrz, powietrze wypływa, pod wpływem siły wyporu działającej w pionowych przewodach wentylacyjnych. Jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, ale nie zawsze się sprawdza, gdyż nie jest w stanie nadążyć z wymianą świeżego powietrza. Skutkiem jest pogorszenie dobrego samopoczucia domowników, ponieważ na ścianach zaczynają pojawiać się grzyby i pleśnie. Dużo skuteczniejsza jest wentylacja mechaniczna, która zapewnia stały przepływ powietrza i umożliwia szybkie przewietrzanie pomieszczenia, bez konieczności otwierania okien.