Blog

Jak wentylacja wpływa na mikroklimat pomieszczeń?

kobieta włącza klimatyzację

Wentylacja to podstawowa instalacja, która powinna znaleźć się w każdym domu. Jej zadaniem jest wymiana powietrza. Dzięki temu umożliwia również odprowadzenie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Znacząco wpływa ona też na mikroklimat pomieszczeń. W jaki sposób?

Wentylacja a wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Podczas gotowania, prania czy codziennych kąpieli do powietrza w mieszkaniu przedostaje się para wodna, a co za tym idzie — wilgoć. Jeśli będzie jej zbyt dużo w pomieszczeniach, mogą zacząć rozwijać się drobnoustroje. To z kolei znacznie pogarsza wygląd ścian oraz sufitów, na których po krótkim czasie mogą być widoczne grzyby. Co więcej, pojawienie się w powietrzu tego rodzaju zanieczyszczeń może prowadzić do wystąpienia u domowników alergii.

Niekorzystnie działa również zbyt suche powietrze, znacznie utrudniające oddychanie. O odpowiednią wilgotność może zadbać wentylacja. Dzięki niej para wodna zostanie usunięta, a do pomieszczeń trafi powietrze, które pozytywnie wpłynie na mikroklimat.

Czy wentylacja pomaga w pozbyciu się zanieczyszczeń z powietrza?

Instalacje wentylacyjne umożliwiają także usunięcie innych zanieczyszczeń z powietrza. Obecnie drzwi oraz okna są projektowane w taki sposób, aby nie dostawało się przez nie do pomieszczeń powietrza. Niestety, często to właśnie w poszczególnych pokojach jest wiele zanieczyszczeń, emitowanych przez urządzenia elektryczne, materiały budowlane czy wyposażenie pomieszczeń. Chcąc je wyeliminować, można wywietrzyć pomieszczenie, jednak to wiąże się ze stratami ciepła, co z kolei nierzadko prowadzi do wyższych rachunków m.in. za ogrzewanie.

Na zanieczyszczenia obecne w powietrzu powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby, mieszkające z dziećmi lub osobami starszymi. Skutecznym sposobem na pozbycie się ich jest wentylacja z filtrami powietrza, która umożliwi dostarczenie do pomieszczeń gazu odpowiedniej jakości.